výstupné
Ako výstupné sú označované všetky periférie počítača, ktoré slúžia používateľovi na zobrazenie výsledkov činnosti.
Monitor
Monitor patrí medzi najdôležitejšie výstupné zariadenia počítača. Slúži na sprostredkovanie všetkých výsledkov práce s počítačom, jeho nastavenie aj údržbu.
Hlavným parametrom u všetkých druhov monitorov je veľkosť zobrazovanej plochy. Udáva sa ako dĺžka uhlopriečky v jednotke nazvanej palec. Jeden palec je približne 2,54 a označuje sa úvodzovkou za hodnotou, napr. 17". Štandardná veľkosť obrazoviek sa pohybuje v hodnotách 15", 17", 19", 21", 24", existujú aj rôzne širokouhlé a neštandardné formáty.
Podľa technológie, akou je obraz vytváraný na ploche monitora, delíme monitory na:
- klasické obrazovkové (CRT – Cathode Raid Tube)
- tenké zobrazovače (LCD – Liquid Crystal Display)
CRT - Cathode Ray Tube
Monitor CRT používa na vytvorenie obrazu klasickú obrazovku. Pracujú na princípe vychyľovania elektrónového lúča, ktorý dopadom na tienidlo obrazovky vybudí bod s luminofórom - látkou emitujúcou svetlo.Jednotlivé body sú podľa typu obrazovky rozmiestnené na špeciálnej fosforovej vrstve - luminofore vždy v trojici červená-zelená-modrá.
Fosforový povrch sa na krátku časovú dobu rozsvieti pôsobením lúča elektrónov, potom postupne zhasína. Aby bol obraz stály a neblikal, lúč musí vždy prebehnúť celú obrazovku zhora dole a " rozsvietiť " všetky potrebné body. Tento proces sa neustále opakuje a počet prekreslení celého obrazu monitora za sekundu sa nazýva obnovovacia frekvencia (udáva sa v Hz/s -hertzoch za sekundu).
CRT monitory sú lacnejšie, majú vyšší kontrast, svietivosť a pozorovací uhol. Naproti tomu sú väčšie, ťažšie, s vyššou spotrebou a sú zdrojom rôznych žiarení (elektromagnetického, röntgenového, a pod.).
LCD - Liquid Crystal Display
Základ zobrazovača LCD tvoria dve tenké sklenené dosky, medzi ktorými je materiál označovaný ako tekuté kryštály. Dokáže vplyvom elektrostatického poľa meniť optické vlastnosti. LCD zobrazovače využívajú práve túto vlastnosť, ktorou je možné ovládať priehľadnosť obrazového bodu. LCD nie je zdrojom svetla. Potrebuje externý zdroj, označovaný tiež podsvietenie. LCD panely sú ľahké, s nízkou spotrebou, ale nižším kontrastom a obmedzeným pozorovacím uhlom.
Medzi základné parametre charakterizujúce vlastnosti LCD displeja patria:
Latencia - Je to číselný údaj v milisekundách, ktorý označuje minimálny čas, potrebný na realizovanie jedného kompletného cyklu kryštálu, teda na rozsvietenie a zhasnutie.
Dataprojektor
Dataprojektor je premietací prístroj na premietanie obrazovej informácie z počítač. Ponúka možnosť premietať obraz na veľkú plochu s uhlopriečkou aj niekoľko metrov.
Tlačiareň
Tlačiareň je výstupné zariadenie pripojiteľné k počítaču, určené na tlač predovšetkým papierových dokumentov. Niektoré novšie tlačiarne sú však použiteľné aj na tlač fotografií vo vysokej kvalite, a niektoré sú tiež schopné samostatnej činnosti bez pripojenia počítača (priamou tlačou z pamäťových médií). Časť tlačiarní je zabudovaných do rôznych zariadení (napr. elektronické pokladne, lekársky ultrazvukový prístroj), alebo sú spojené so scannerom a/alebo faxom.Pripájajú sa k počítaču najčastejšie prostredníctvom portu USB.
Delia sa na:
a) Ihličkové
- využívajú mechanické otlačenie bodu cez farbiacu pásku na papier. Ide o podobný princíp ako pri písacom stroji. Kvalita výstupu je závislá od počtu ihličiek v tlačovej hlave a tiež počtu prechodov, ktorými sa vytvára výstup.
- sú relatívne pomalé (rýchlosť sa udáva v počte riadkov za sekundu) a hlavne pomerne hlučné, čo je ich nevýhodou
- sú však tiež relatívne lacné a hlavne majú minimálne prevádzkové náklady (náklady na pásku sú veľmi nízke). Ako jediné vytvárajú mechanický prítlak, čím umožňujú tlač na papier s kópiou.
b) Atramentové
- vytvárajú obraz z drobných kvapiek atramentu (rádovo pikoliter), nanášaných tesne vedľa seba. Kvalita obrazu závisí od počtu trysiek (niekoľko desiatok), cez ktoré sa nanáša atrament, ale hlavne od papiera, ktorý sa použije na výstup.
- sú o niečo rýchlejšie, ako ihličkové avšak aj tak pomerne pomalé. Výstup je veľmi závislý od použitého papiera, čo je značnou nevýhodou, pretože kvalitný papier je pomerne drahý. Výstup nie je vode odolný! Pri dlhšom odstavení z prevádzky hrozí zaschnutie tlačových hláv. Majú veľmi vysoké prevádzkové náklady.
- majú pomerne nízku obstarávaciu cenu. Sú málo hlučné. Ponúkajú farebnú tlač lákavého vzhľadu (pri špeciálnom papieri).
V tejto kategórii sa stretneme s odlišnými spôsobmi vytláčania atramentu z tlačovej hlavy. Môže to byť pomocou:
- zohriatia atramentu na krátky okamih (Buble Jet),
- deformácie komory atramentu v tryske (Ink Jet). Deformácia vzniká napr. vďaka piezoelektrickému javu.
c) Laserové
- používajú svetlocitlivý valec na vytvorenie obrazu, pomocou ktorého sa na papier nanáša čierny prášok (toner). Ten je na papier tepelne fixovaný pri teplote asi 2 000 C.
- majú vyššiu obstarávaciu cenu, ako ostatné druhy. Tlačia výlučne na hárky, najčastejšie na A4, pri väčšom rozmere cena tlačiarne dramaticky narastá. Pri farebnej tlači je opäť vyššia nadobúdacia cena.
- benefitom je však vysoko kvalitný výstup. Je vode odolný aj svetlostály. Dosahujú vysokú rýchlosť tlače (niekoľko strán za minútu). Prevádzkové náklady sú pomerne nízke (tonerová kazeta vystačí na niekoľko tisíc bežných výtlačkov).
d)LED
- pri LED tlačiarňach je laser a rozmietacia sústava nahradená lineárnym poľom LED
- výhodou je o niečo vyššia rýchlosť tlače; potenciálne nižšia cena sa vďaka výraznej redukcii cien laserov v poslednej dobe neuplatňuje.