Softvér PC

Po zapnutí počítača sa k slovu dostáva druhá časť vybavenia a to je softvér alebo programové vybavenie.

Softvér - všetky programy a aplikácie, ktoré máme na počítači nainštalované, je to teda nehmotná časť vybavenia počítača.

Aj softvér sa však kupuje a sú naň uplatňované autorské práva, pretože jeho vývoj stojí mnoho úsilia a pre tvorcu predstavuje jeho duchovné vlastníctvo.

 

Delenie softvéru z hľadiska nevyhnutnosti

Jedným z dôležitých hľadísk pre rozdelenie programového vybavenia je skutočnosť, nakoľko je jeho prítomnosť v počítači nutná alebo nie.

Počítač má vždy v sebe operačný systém, ktorý zabezpečí jeho samotný chod a príslušné aplikácie, ktoré súvisia s danou oblasťou, aby nám uľahčili život v tom - konkrétnom smere.

Podľa tohto kritéria delíme softvér do dvoch veľkých skupín:

  • Nutné programové vybavenie počítača
  • Voliteľné programové vybavenie


1. Nutné programové vybavenie počítača
Nutné programové vybavenie oživuje technickú časť počítača. Bez jeho prítomnosti by toto zariadenie nebolo schopné plniť funkcie, ktoré sa od neho očakávajú.

Takýmto nevyhnutným programom v každom počítači je operačný systém.

Operačný systém (OS) je základným programovým vybavením počítača. Je nevyhnutný k tomu, aby počítač vôbec fungoval. Riadi chod celého počítača. Operačný systém zabezpečuje:

  • spoluprácu jednotlivých hardvérových komponentov tak, aby dovedna tvorili jeden funkčný celok, teda obsluhuje hardvér (napr. pohyb myšou sa prenáša na pohyb kurzora po obrazovke),
  • komunikáciu používateľa s počítačom. Umožňuje mu štartovať programy, zabezpečuje chod týchto programov, umožní mu využívať periférne zariadenia (napr. písať znaky pomocou klávesnice, tlačiť na pripojených tlačiarňach a pod.),
  • ukladanie a údržbu údajov. Umožňuje, aby dáta boli uložené na príslušné pamäťové médiá a aby z nich boli opäť dostupné. Prideľuje aplikáciám aj operačnú pamäť.

V súčasnosti sa najčastejšie stretneme s operačným systémom od firmy Microsoft, označovaným MS Windows (dnes najčastejšie MS Windows XP, MS Windows Vista, MS Windows 7, MS Windows 8). Jedná sa o komerčný softvér – pokiaľ ho chceme využívať, musíme si zakúpiť jeho licenciu.

Nie je však jediným na trhu. Stretnúť sa môžeme s OS Unix, Mac OS alebo s voľne šíriteľným OS Linux a inými.

Operačný systém je pre činnosť počítača nevyhnutným.

 

2. Voliteľné programové vybavenie

Ak je počítač pripravený s používateľom komunikovať (má v sebe operačný systém), pridáme si doň ďalšie programy tak, aby spĺňal naše požiadavky v súvislosti s riešením konkrétnych problémov.

Tieto programy však v žiadnom prípade nie sú nutné na to, aby počítač vôbec fungoval. Sú potrebné na to, aby uľahčil prácu používateľa v príslušnej oblasti jeho činnosti.

Tieto programy radíme do kategórie aplikácií.

Aplikačný softvér (aplikácia) je program, ktorým sa používateľ bezprostredne dopracováva k plánovaným konečným efektom. Nie je nutný pre chod počítača a používateľ si sám volí, aké aplikácie chce mať vo svojom počítači.