Grafická karta

Grafická karta (tiež VGA - Video Graphics Array) je zariadenie, slúžiace na prevod informácií z počítačovej formy na formu spracovateľnú rôznymi typmi výstupných zobrazovacích jednotiek.


V minulosti nepotrebovala byť nijako výkonným ani špecifickým typom hardvéru, pretože zobrazovala na čiernobiely monitor iba text v dvojrozmernom režime (2D). O výpočet sa vtedy staral hlavný procesor počítača, ktorý odovzdával už hotové, spracúvané dáta na zobrazenie grafickej karte. Postupne sa však, hlavne pri hrách, začínalo používať trojrozmerné zobrazovanie (3D) a výpočet odoberal hlavnému procesoru čoraz viac výkonu. K 2D kartám sa pridávali špeciálne pomocné karty - 3D
Postupným vývojom sa tieto dve zariadenia spojili a vytvorili kompletnú grafickú kartu tak, ako ju poznáme dnes.

Telo samotnej karty tvorí viacvrstvová doska s plošnými spojmi, na ktorú sú umiestnené jednotlivé komponenty. Na bočnej strane sa nachádzajú výstupy pre zobrazovacie zariadenia - monitory, LCD panely alebo televízory. Karta sa zasúva do príslušného AGP slotu na matičnej doske a upevňuje sa k skrinke jednou skrutkou. Prvé modely boli určené pre zbernicu PCI (resp. zbernicu ISA), no dnes sa už využíva zbernica PCI Express.

 

 

 

Umiestnenie grafickej karty v skrinke počítača:

Grafická karta môže byť:
1. integrovaná na matičnej doske - je integrovaná na jednom z čipov na základnej doske, väčšinou sú pomalšie ako externé lebo sú konfigurované na slabšie zaťaženie hlavne do kancelárií na účtovníctvo a jednoduchú prácu ako samotný Microsoft Windows, Internet Explorer alebo Microsoft Office. Potom aj základné dosky + grafické karty sú lacnejšie ako jednotlivé komponenty samostatne.

2. externá - sú väčšinou výkonnejšie, drahšie a prepracovanejšie a je možnosť rozšírenia grafických parametrov. Tieto môžeme použiť na spracovanie videa, hranie náročnejších hier a animovanie - modelovanie - renderovanie 3D grafík. Pri výkonnejších grafických kartách sa objavuje už aj nový slot tzv. SLI (Scalable Link Interface). Ide o pripojenie dvoch alebo viacerých grafických kariet dokopy, kde sa výkon niekoľkonásobne zvyšuje. Tento slot sa na grafickej karte nachádza na vrchu plošného spoja hneď vedľa konektorov na pripojenie monitorov. Na toto prepojenie slúži zariadenie tzv. SLI most (SLI bridge), ktorým sa spoja dve rovnaké grafické karty. Ďalej pri výkonných high-endoch sa objavuje tiež pomocné napájanie typu JPWR so 4 pinmi, lebo grafickým kartám napätie s PCI-Express nepostačuje a musí byť napájaná druhotne.

 

Takmer všetky moderné grafické karty vyžadujú chladenie zložené podobne ako u procesorov z dvoch častí - pasívneho bloku a aktívneho vetráku. Špeciálne upravené a dostatočne dimenzované pasívne prvky však niekedy môžu plniť svoju funkciu aj bez ofukovania vetráčikom. Toto riešnie sa aplikuje na kartách nižších a stredných výkonnostných tried, kde nie je potrebné odvádzať veľké množstvo tepelnej energie.

 

Ikona prostriedku iDevice Druhy grafických kariet
Zobraziť obrázok: Grafická karta od AMD
Grafická karta od AMD
Zobraziť obrázok: Grafická karta od Nvidia
Grafická karta od Nvidia
Zobraziť obrázok: Grafická karta od ATI
Grafická karta od ATI
Zobraziť obrázok: Grafická karta typu AGP
Grafická karta typu AGP
Zobraziť obrázok: Grafická karta typu PCle (Express)
Grafická karta typu PCle (Express)