Telekomunikačný reťazec
Zdrojom informácie môže byť ľubovoľný fyzikálny systém (technické zariadenie, proces,jav, ale aj človek). Získaná informácia sa spravidla prenáša prenosovou cestou informačným signálom.
Vysielač - tecnické zariadenie, kde dochádza k modulácii a kódovaniu správy a jej úprave na signál vhodný na ďalší prenos.
Prenosovú cestu informačného signálu tvoria rôzne fyzikálne prostredia, ktoré sú schopné preniesť informáciu bez veľkých strát.
Prenosové cesty: metalické, optické, rádiové.
Počas prenosu pôsobia na signál rušivé vplyvy - poruchy.
Zdrojom porúch sú náhodné procesy, tzv. fluktuačné poruchy („biely šum"), prechodné javy (vznikajúce vplyvom búrkovej činnosti, spínacích dejov v silnoprúdovej sieti a pod.), alebo systematicky sa vyskytujúce nenáhodné signály (indukovaním z výkonnejších zdrojov priemyselnej frekvencie a pod.).
Vplyvom týchto porúch sa na vstup prijímača dostáva viac neurčitosti, dochádza k zníženiu vernosti správy, ktorú zdroj vyslal.
Prijímač - tecnické zariadenie, kde dochádza k zosilneniu, demodulácii a dekódovaniu signálu a jeho úprave do formy správy vhodnej pre prijímateľa.
Príjemcom informácie je ľubovoľné technické zariadenie, alebo človek.
Teória informácie umožňuje bez ohľadu na druh správ kvantitatívne vyjadriť množstvo údajov – informácií, typu porúch.